Bodies behaving badly

Bodies behaving badly

Krępujące Utrapienia Nastolatków- tu znajdziecie opis odcinka „Bodies behaving badly”.

Magaluf na Majorce to miejsce, gdzie kręcony jest kolejny odcinek serii Krępujące Utrapienia Nastolatków. Powód jest oczywisty, można tam spotkać wielu młodych ludzi, którzy imprezują, uprawiają seks bez zabezpieczeń, a alkohol leje się strumieniami. Statystyki są nieubłagane:

  • 3 na10 nastolatków uprawia na wakacjach seks bez prezerwatywy,
  • 8 na10 nie chroni się przed słońcem, nie używa kremu z filtrem,
  • 9 na10 nadużywa alkoholu.

W tym opisie możecie przyjrzeć się bliżej wielu krępującym dolegliwościom, które z pewnością są bardziej powszechne niż przypuszczacie! Począwszy od pleśniawek na penisie, zbyt agresywnym wymrażaniu brodawek, przez chorobliwą otyłość i powikłania spowodowane wysoką wagą oraz bypass gastryczny, aż po leczenie trądziku nadtlenkiem benzoiny. Będzie też kilka słów o policystycznych jajnikach i wyrywaniu sobie włosów (trichotilomania). Rak skóry spowodowany nadmiernym opalaniem się, tanoreksja i nietrzymanie moczu to kolejne tematy dzisiejszego odcinka.

Tym razem objazdowa klinika rozstawiła się na samej plaży tak, aby nastolatki nie mogły jej nie zauważyć. Pierwszym pacjentem jest Ed, który martwi się wysypką na penisie. Miał wcześniej brodawki, które zostały usunięte, ale ranki nie chcą się goić. Dr Christian przypuszcza, że w grę może wchodzić choroba weneryczna, bowiem Ed nie jest monogamistą. Znajduje się więc w grupie ryzyka. Dr Christian bada pacjenta i stwierdza pleśniawki, które z pewnością powodują świąd. Wyglądają one jak kolonia białych plamek. Lekarz zaleca smarowanie ich maścią przeciwgrzybiczą przynajmniej 2 razy dziennie przez tydzień. Dr Christian zauważa, że wymrażanie brodawek ciekłym azotem było wykonane zbyt agresywnie i mocno i przez to zrobiły się głębokie i bolesne wgłębienia na skórze. Na szczęście nie ma infekcji. Dr Jessen przewiduje, że gojenie może potrwać 6-8 tygodni i zaleca abstynencję seksualną na ten czas aby ranki szybciej się zagoiły.

pleśniawki na członku

18-letnia Maria cierpi na chorobliwą otyłość. Chciałaby wyglądać inaczej i przez całe swoje życie walczy z dodatkowymi kilogramami. Nie pomagają jej w tym szykany ze strony rówieśników. Maria jest samotną matką i ma bardzo niską samoocenę. Nie potrafi schudnąć i z tym właśnie problemem zgłasza się do dr Christiana po pomoc. Dr Christian mierzy i waży pacjentkę aby sprawdzić jej BMI. Dziewczyna waży 140 kilogramów a wskaźnik BMI wynosi 49 czyli oznacza chorobliwą otyłość. Waga ma ogromny wpływ na jej zdrowie fizyczne, pacjentka ma kłopoty z kolanami i odczuwa bóle w klatce piersiowej. Dr Jessen kieruje ją do chirurga w celu rozważenia operacji bariatrycznej, bypass gastryczny. Po takim zabiegu żołądek ma wielkość orzecha włoskiego. Mimo, że ryzyko zgonu podczas operacji to 1:300, Maria decyduje się podjąć ryzyko. Dziewczyna bardzo się boi zabiegu, ale wie, że nie ma wyboru. Operacja trwa 1 godzinę i przebiegła bez komplikacji. Na kontroli u dr Christiana pacjentka chwali się utratą wagi: obecnie waży 115 kg. W 10 tygodni zrzuciła 25 kg. Dziewczyna opowiada, że czuje się o wiele lepiej, co 2 dzień maszeruje aby spalić kalorie, nie ma zadyszki a bóle w klatce piersiowej ustąpiły. Pacjentka opowiada także o efektach ubocznych operacji. Wśród nich wymienia: złe samopoczucie, krwioplucie, musi zażywać leki zobojętniające kwas żołądkowy i witaminy do końca życia, nie może jadać obfitych posiłków.

bypass gastryczny

Marissa (14 lat) cierpi na trądzik pospolity od 2 miesięcy, niestety stan jej skóry ciągle się pogarsza. Dziewczyna nie może już znieść spojrzeń innych osób. Dr Dawn po zbadaniu pacjentki zaleca maść z nadtlenkiem benzoiny na całą twarz pokrytą zmianami. Inną możliwością jest miejscowe lub doustne stosowanie antybiotyków, terapia hormonalna dla dziewcząt lub terapia promieniami ultrafioletowymi. Jednocześnie, nie należy wierzyć w mit, że opalanie usuwa pryszcze, prawda jest taka, że na dłuższą metę pogarsza sprawę.

trądzik pospolity u nastolatki

Adel ma 16 lat i martwi się nadmiernym owłosieniem. Dziewczyna w okresie dojrzewania zachorowała na zespół policystycznych jajników. PCOS dotyka 10% kobiet w Wielkiej Brytanii. Adel bardzo przejmuje się opiniami innych dziewczyn, które wyśmiewają jej wygląd, nadmiernie owłosione plecy, szyję, brzuch i pośladki. Dr Dawn proponuje depilację laserową. Jest ona szczególnie skuteczną formą usuwania niechcianego owłosienia przy ciemnych i grubych włosach. Lekarka proponuje także pigułkę antykoncepcyjną, która pomoże przy wypryskach, nadmiernym owłosieniu i nieregularnych miesiączkach. Adel ponownie przybywa do kliniki na kontrolę po zabiegach laserowego usuwania owłosienia. Dziewczyna jest bardzo zadowolona z efektów, mówi że jej życie się zmieniło na lepsze, zaczęła studia i odzyskała pewność siebie.

Trichotilomania to zaburzenie psychiczne polegające na wyrywaniu sobie włosów z głowy, brwi, rzęs czy włosów łonowych. Jedną z osób cierpiących na trichotilomanię jest 17-letnia Kat. Dziewczyna czasem nawet nie wie, że wyrywa sobie włosy. Robi to bezwiednie. Tłumaczy to faktem, że gdy jest smutna czy nieszczęśliwa, chce „wyrwać” z siebie te uczucia i dlatego pozbywa się włosów. Kat chce zaprzestać tego ponieważ po każdej takiej „sesji” jest na siebie bardzo zła, za to co zrobiła, a poza tym zostało jej już niewiele włosów na głowie i tylko z przodu.
45-letnia Lois opowiada, że zaburzenie to towarzyszy jej od czasu dojrzewania (kiedy miała 13 lat). Kobieta wyrywa włosy z rzęs i brwi, musi przez to tuszować ich brak makijażem. Lois odczuwa silny przymus wyrywania sobie włosów, mimo że potem bolą ją powieki. Trichotilomania dotyka prawie 0,5 miliona Brytyjczyków i jest ogromnie krępująca. Leczenie polega na uczęszczaniu na terapię poznawczo behawioralną.

wyrywanie sobie włosów

W Magaluf dr Christian wyjaśnia dlaczego konieczne jest stosowanie kremu z filtrem i doradza plażowiczom jak powinni postępować w razie oparzenia słonecznego. Dla 70% Brytyjczyków głównym celem wakacji jest uzyskanie opalenizny.

  • 18-letnia Rebecca ma oparzenie słoneczne na czole, to nieestetyczna plama, której się wstydzi. Porada lekarska? Unikać słońca przynajmniej przez tydzień.
  • 15-letnia Laura – ma dużo znamion z odbarwieniem. Wyglądają jak pieprzyki, a wokół nich jest jasna otoczka. Dr Pixie, która ją przyjmuje, zaleca wzmożoną ochronę przed słońcem.
  • 14-letni Tom zgłasza się do dr Dawn z pieprzykiem, który zmienił kolor. Lekarka po obejrzeniu zmiany zaleca usunięcie jej zaraz po powrocie z wakacji.

W ciągu ostatnich 20 lat liczba przypadków raka skóry wzrosła 4-krotnie. Brytyjskie nastolatki obecnie mają najwyższy wskaźnik zachorowania na czerniaka. Dr Christian chce uświadomić plażowiczów, że opalanie bez wysokiego filtra jest niebezpieczne. W tym celu lekarz ocenia stopień poparzenia słonecznego skóry ochotników. Porównuje to do oblania się wrzątkiem. Pokazuje również plażowiczom zdjęcia: znamię atypowe (ma nieregularny kształt, jest ciemne, to czerniak złośliwy), guzki satelitarne (czerniak złośliwy, który się rozprzestrzenił), guz (rak skóry, który się umiejscowił w węźle chłonnym w pachwinie). To wszystko może być skutkiem oparzeń słonecznych. Dr Christian zaleca nakładanie kremów z jak najwyższym filtrem 30 minut przed wyjściem z domu, a między 11:00 a 13:00 bezwzględnie chronić się w cieniu.

czerniak skóry

Tanoreksja to temat kolejnego reportażu specjalnego. 170 tysięcy nastolatków korzysta z solarium. Czerniak najczęściej dotyka osób pomiędzy 15 a 30 rokiem życia. Niektóre nastolatki opalają się w solarium nawet codziennie, często korzystają z własnych solariów w domu. Nie zdają sobie sprawy, że częste opalanie zwiększa ryzyko czerniaka. Dr Christian rozmawia z 4 dziewczynami uzależnionymi od opalania w solarium. Uważają one, że ciemna skóra wygląda seksownie, opalone czują się pewniej i nie lubią być blade. Dr Christian przypomina, że wystarczy jedna sesja opalania w miesiącu żeby ryzyko raka skóry wzrosło o 50%. Nastolatki jednak bardzo lekceważąco traktują temat. Zaproszony dermatolog komputerowo zmienia wygląd jednej dziewczyny aby na zdjęciu przedstawić skutki nałogowego opalania się w przyszłości za 10 lat. Obwisła skóra, głębokie bruzdy. Na kolejne spotkanie dr Christian zaprasza mamę Sammy-Joe która, mimo obawy przed rakiem, opala się jeszcze częściej ze względu na łuszczycę. Dr Jessen pokazuje matce zdjęcie jej twarzy przygotowane przez dermatologa – jak wyglądałaby gdyby nigdy się nie opalała. Kobieta jest zaszokowana, nie zdawała sobie sprawy, że słońce może tak zaszkodzić skórze.

tanoreksja

Megan (17 lat) ponad rok temu urodziła dziecko, ale w czasie ciąży dużo przytyła (25 kg). Dziewczyna ma obecnie ogromne rozstępy na całym ciele (brzuchu, udach, kolanach). Bada ją dr Pixie i wyjaśnia przy okazji mechanizm ich powstawania. Takie fioletowe rozstępy są wynikiem byt mocnego naciągnięcia skóry i pojawiają się u ponad 80% kobiet. Dalszą historię Megan możecie przeczytać w odcinki „Am I normal”.

rozstępy po ciąży

19-letnia Indre z Litwy od 6 lat nie może zapanować nad swoim pęcherzem. Nie może się śmiać, kaszleć ani kichać. Bardzo się wstydzi nietrzymania moczu, zrujnowało to jej życie towarzyskie. Pacjentkę przyjmuje dr Christian i wysyła ją do urologa na szczegółowe badania. Jedna na trzynaście osób cierpi na jakąś formę nietrzymania moczu i większość cierpi w milczeniu. Problem dotyczy ponad 100 tysięcy nastolatków. Badania urodynamiczne, którym poddana zostaje Indre mają na celu ocenę ciśnienia w pęcherzu. U pacjentki po zdiagnozowaniu wysiłkowego nietrzymania moczu wywołanego śmiechem zalecono trening pęcherza i stosowanie leków. 6 tygodni dr Christian omawia z Indre wyniki badań. Jej pęcherz jest normalnych rozmiarów, jedynie nadmiernie pobudliwy. Pacjentka bierze od miesiąca leki i zauważyła poprawę, lepiej potrafi zapanować nad pęcherzem.

www.penisa.pl www.leczenie-grzybicy.pl www.candida-albicans.org